Ekme Çim ve Hydroseeding

Çim Ekimi ve Bakımı

ÇİM TOHUMU İÇİN TOPRAK HAZIRLIĞI
Çim tohumunun iyi bir kök gelişimi göstermesi ve suyun toprakta tutulabilmesi için toprağın 20-40 cm derinlikte çapalanarak işlenmesi ve havalandırılması gerekmektedir. Zayıf kumlu yapıya sahip topraklarda 5 cm değerinde organik madde (hayvan gübresi veya kompost) ilave edilmelidir ve 15-20 cm’lik üst tabaka ile karışımı sağlanmalıdır. Böylece toprağın su tutma kapasitesi artmalı ve bitki su ihtiyacını karşılayabilecek değerlere sahip olmalıdır. Ağır killi topraklara 5 cm kalınlığında % 70 kum ve % 30 organik madde içeren karışım ilave edilir ve 15-20 cm’lik üst tabakaya karışmalıdır. Böylece toprağın fazla sertleşmesi önlenmiş olup ekilecek olan çim tohumlarının köklenmesi sırasında hareketine karşı koyulacak tabakanın zayıflatılması sağlanmalıdır. Burada dikkat edilecek en önemli husus toprak hazırlığında kullanılacak gübrenin yabancı ot tohumlarından arındırılmış olmasıdır.
Kaba ve ince tesviyesi yapılan toprak silindirlenerek ekime hazır hale getirilir. Ekimden önce toprağa 15*15*15 NPK veya 20*20*0 NPK (kompoze gübre) metrekareye 25 gr olarak uygulanması tohumların çıkış performansı daha iyi olur.

ÇİM TOHUMU EKİM METODU
Ekime hazırlanmış toprak tabakasının üzerine m2’ye 40-50 gr hesabıyla çim tohumları elle veya makinayla ekilir. Homojen bir ekim için tohum sahanın yarısına enlemesine, diğer yarısına da boylamasına ekilir. Çim tohumlarının üzeri maksimum 2 cm kalınlığında en az bir yıl yanmış, elenmiş hayvansal gübre veya torf ile kapatılmalıdır. Toprak yüzeyi silindir ile sıkıştırıldıktan sonra sulamaya geçilmelidir. Burada dikkat edilecek en önemli husus kapak olarak kullanılacak torfun tuzlu olmaması ve bitki besin maddeleriyle takviye edilmiş olmasıdır.

ÇİM TOHUMU İÇİN EKİM ZAMANI
Kıyı Bölgelerimizde Şubat – Mayısın ilk yarısı / Eylül – Kasımın ilk yarısı
İç Bölgelerimizde Martın ilk yarısı – Mayıs / Eylül – Ekim

SULAMA
Çim tohumları ekildikten hemen sonra sulama işlemine başlanmalıdır. Yeni ekimlerde toprağın üst tabakası 2-3 hafta nemli kalmalıdır. Düzenli ve sağlıklı sulama için sabahları erken , akşamları geç saatler seçilmelidir. Güneşin etkili olmadığı saatler sulama için idealdir. Sulama miktarı hava sıcaklığı ve buharlaşma oranına bağlıdır. Yağmurlama sulama , sulama tekniği için en uygun olanıdır.

BİÇİM
Çim alanlarda ilk biçim çok önemlidir. Kökler tam olarak gelişmediğinden ilk biçimden önce ve sonra alan mutlaka silindirlenmeli ve kullanılacak olan biçim aracının ( makas veya çim biçme makinası) bıçakları mutlaka keskinleştirilmelidir. İlk biçimde çimler 8 cm yüksekliğe geldiğinde 6 cm’ye indirilmelidir. Sonraki biçimlerde çim yüksekliği 5-6 cm’den 3-4 cm’ye indirilmelidir. Her biçimde yaprak yüksekliğinin 1/3’ü biçilmelidir. Burada dikkat edilecek en önemli husus her biçimde biçim yönü değiştirilmelidir.

GÜBRELEME
Çim alanlarda gübreleme (özellikle ekimden sonra kimyasal gübreleme), sürgün ve kök büyümesi, sürgün sıklığı, renk, fotosentez, hastalıklara dayanım, kardeşlenme, bitkinin yenilenme yeteneği gibi önemli bitki özelliklerinin gelişebilmesi için şarttır. Sulama, bitkinin besin maddelerini kullanımı, alanın yıpranması gibi faktörler zamanla topraktaki bitki besin maddelerinin azalmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden aşağıdaki gübreleme programı uygulanmalıdır.

GÜBRELEME ZAMANI GÜBRE CİNSİ MİKTAR (gr/ m2)
Mart / Nisan Amonyumnitrat 20-30
Mayıs Green Star Çim Bakım Gübresi 25
Haziran / Temmuz Amonyumnitrat 20-30
Eylül Green Star 25

Gübre çim alan kuruyken sabah veya akşam saatlerinde uygulanmalı ve daha sonra sulanmalıdı.

YABANCI OT MÜCADELESİ
Yabancı otlar çimlerin gelişmesi için gerekli besin maddelerini, nemi ve ışığı kullanarak çimlerin yaşamalarını engellemektedir. Çim alan tesis olduktan sonra çıkan geniş yapraklı otları yok etmek için 2-4 D.Amin içerikli yabancı ot ilaçları kullanılmalıdır. Uygulama rüzgarsız havalarda yapılmalı ve alan en az bir gün sulanmamalıdır.

Hydroseeding nedir ?

 Hydroseeding bir diğer adıyla püskürtme çim, spreyleme yöntemi ile çim çıkarma tekniğidir. Yapılan etütler sonucu, toprağın özelliklerine göre hazırlanan organik karışımı, toprağa püskürterek uygulanan Hydroseeding yöntemi, en kısa zamanda en iyi sonucu almanızı sağlar. Hydroseeding tekniğinin tercih edilmesindeki en büyük etken de normal yöntemlerle çim çıkması mümkün olmayan alanlarda rahatlıkla uygulanabilir olmasıdır. Gerek arazi koşulları, gerek kot farkı ya da eğimlerden kaynaklanan sorunları ortadan kaldıran bu yöntem, hem pratikliği hem de kısa zamanda sonuç vermesi ile dünyada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Firmamızın sahip olduğu genç ve uzman kadrosu sayesinde çok geniş alanlarda dahi, rahatlıkla uygulanan Hydroseeding, efektif olmasıyla da diğer yöntemlerden farklıdır. Geleneksel yöntemlerle 100 kişinin yapabileceği işi, 2 kişinin yapabilmesi ve serpme/rulo çimden daha ekonomik oluşu birçok firmanın Hydroseeding’i tercih etmesini sağlamıştır. Değişik iklim koşullarına da kolaylıkla uyum sağlayan bu yöntem, eşit dağılım ve nemi barındıran özel karışımı sayesinde, çabuk ve sağlıklı çimlenme sağlar. Tohumun alana homojen olarak dağılmasını sağlayan Hydroseeding, çimin büyümesi için en önemli etken olan su tutma kapasitesini de maksimum düzeyde tutar ve çimlenme yüzdesini artırır.