Bizi Takip Edin!
Facebook Twitter Instagram Pinterest

Hazır Rülo Çim

Hazır rulo çim ; üretim alanında, organik madde, gübre ve çim bitkisi için gerekli minerallerle hazırlanan tohum yataklarının, düzenli bir bakım sonrası hazır hale geldiğinde, rulo şeklinde kesilmesiyle oluşur. Hazır çimrulo çim ya da hazır rulo çim olarak bilinir.

Bilinenin aksine, hazır rulo çim, suni bir çim değildir. Başka bir yerde ekilip yetiştirildiği ve rulo şeklinde kesilip ekilecek alan için hazır hale getirildiği için bu uygulamaya hazır çim denmiştir. Yani önceden yetiştirilmiş olan doğal bir çimdir.

Ziraat ve peyzaj teknolojisindeki gelişmeler sayesinde üretilen, uygulanan ve yaygınlaşan hazır rulo çim uygulamasını, Öncü Peyzaj firması olarak, profesyonel, deneyimli ve alanlarında uman ekibimizle birlikte kaliteli bir şekilde yapmaktayız. (1) makine mühendisi (1) bitki koruma yüksek mühendisi (5) peyzaj mimarı, (1)peyzaj teknikeri, (2) tarımsal yapılar ve sulama ziraat mühendisi ve (1) inşaat teknikeri ile, hazır çim uygulamasını profesyonel bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Evlerinizin bahçesinde, golf ve futbol sahalarında ve her türlü mekanda hazır rulo çim uygulamasını tercih edebilir, uygulamanın yapıldığı gün yeşil alanlarınıza kavuşabilirsiniz.

Hazır Rulo Çim Nasıl Yetiştiriliyor?

Hazır çim, çok büyük arazilerde kurulan çim çiftliklerinde yetiştiriliyor. Kaliteli topraklarda (tavlı toprak), organik madde, gübre ve çim bitkisi için gereken minerallerle tohum yatakları hazırlanıyor. Biçme, silindirleme, gübreleme ve ilaçlama gibi düzenli bakımla, kök salmış, sık ve homojen bir şekilde yetişmiş çim alanı oluşturuluyor. Çimle hazır hale gelince, uygun uzunluğa ulaşınca, kökleriyle birlikte kesilerek rulo haline getiriliyor.

Hazır rulo çimler, 1 metrekare olarak, 5 cm çim uzunluğunda, kökü, toprağı ve sulu yapısıyla birlikte kesiliyor. Toplam 30 kg ağırlığında hazırlanan rulo çimler nakliye için de büyük kolaylık sağlıyor.

Hazır Rulo Çim Uygulaması Nasıl Yapılır?

Teknolojinin getirdiği yeniliklerle de uygulama kolaylığı sağlayan hazır rulo çim uygulaması, profesyonel bir ekiple birlikte yapıldığında, uzun yıllar dayanabilen, estetik ve görsel anlamda da çok iyi sonuçlar veren bir peyzaj uygulamasıdır.

(1) makine mühendisi (1) bitki koruma yüksek mühendisi (5) peyzaj mimarı, (1)peyzaj teknikeri, (2) tarımsal yapılar ve sulama ziraat mühendisi ve (1) inşaat teknikeri ile, çeşitli toprak analizi ve uygulama prosedürleri ile hazır rulo çimlerimizi, yaşama alanlarınıza getiriyorlar.

 1. Rulo çim uygulaması, kesimin yapılmasının ardından tercihen 24 saat içinde yapılır.
 2. Hazır rulo çimin uygulanacağı alana toprak tesviyesi yapılır. Toprak tesviyesi, toprağın engebeli alanlarının düzeltilerek dümdüz bir zemin oluşturulmasıdır. Toprak tesviyesi el silindiri ile yapılır.
 3. Toprak, uygun oranlarda nemlendirilir. Çünkü hazır rulo çim nemini kökten alır. Daha iyi sonuç alınabilmesi için, toprağın yapısına göre, toprağa kök gübresi de atılabilir. Ancak bu işlem normal gübreleme gibi olmaz.
 4. Toprak hazır çim uygulamasına hazır hale geldikten sonra, rulo çimler yapıştırılmaya başlanır. Rulo çimlerin ilki zemine yapıştırıldıktan sonra, ikinci rulo çim de diğer rulo çimin yanına hava almayacak şekilde yapıştırılır. Rulo çimler arasında hava kalması, sararmaya sebep olabilir.
 5. Diğer hazır rulo çimler de tuğla duvar örgüsü şeklinde, birbirine bağlı derzler halinde yapıştırılır.
 6. Eğimli alanlarda uygulama yapılacaksa, çim kalıpları eğime dik olarak yerleştirilir.
 7. Tüm rulolar yapıştırıldıktan sonra, ilk serimde, 30 dakika ile 40 dakika boyunca ciddi bir sulamayapılır.
 8. Uygulamadan sonra, çimin daha iyi tutunabilmesi için, 20-30 gün boyunca, alanda gezilmemesigerekir.
 9. Toprağın yapısına ve uygulamanın doğru bir şekilde yapılmasına göre ila 2 hafta içinde çim kökleri tutunmuş olur. 15 – 20 gün içerisinde adaptasyon sağlanmış, 1 ay sonra da aralıklar kapanmış olur.

Hazır Rulo Çim Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

 • Hazır çim uygulamasında risk yoktur. Her mevsim uygulanabilir. Özellikle yaz mevsiminde uygulanabilmesi açısından tercih edilir.
 • Hazır çim uygulaması ile zamandan tasarruf edilir. 1 gün içerisinde yemyeşil bir alan kazandırır.
 • Toprak ve kökleriyle birlikte uygulandığından toprak maliyetinizi de azaltmış olur. Bakım masrafları da azdır.
 • Gerekli bakım uygulandığında, çok uzun yıllar dayanır.
 • Kentleşmenin olumsuz etkilerini en aza indirir, yeşil ve sağlıklı bir alan kazanmanıza büyük katkı sağlar.

Hazır Rulo Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım maliyetleri de oldukça uygun olan hazır çim, sabahları erken saatte biçilmeli, güneş battıktan sonra da sulanmalıdır. Biçme, silindirleme, gübreleme, havalandırma ve ilaçlama gibi bakım prosedürleri doğru ve düzenli uygulandığında, sağlıklı ve uzun yıllar dayanabilen çim alanlarınıza sahip olabilirsiniz.

Öncü Peyzaj firması olarak, yaşama alanlarınızı güzelleştirmek, estetik hale getirmek ve çevreye büyük oranda katkı sağlamak için, profesyonel ekip ve kaliteli ekipmanlarımızla siz değerli müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Hazır çim uygulaması dışında, ekme çim ve hydroseeding ve diğer peyzaj hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için web sitemizi inceleyebilirsiniz. Hazır çim uygulamaları, hazır rulo çim fiyatları, izmir hazır rulo çim fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için, uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

19 Mart 2019