Bizi Takip Edin!
Facebook Twitter Instagram Pinterest

İzmir – Dikey Bahçe Sistemleri

Öncü Peyzaj İzmir - Dikey Bahçe

Dikey bahçe sistemleri; iç veya dış mekanlardaki duvarlar üzerinde, topraksız ve dikey olarak oluşturulan bahçe düzeni sistemleridir. Ekolojik ve çevre odaklı yapı uygulamalarının dünya çapındaki yayılışı ve çevreci mimari bir yaklaşım ile benimsediğimiz uygulamalardır. Aynı zamanda “yaşayan duvarlar” ve “vertical garden” olarak da bilinir.

Öncü Peyzaj firması olarak, ekolojik dengeyi korumayı amaçlayan, çevre dostu ve peyzaj alanındaki son trendleri her zaman takip eden, yenilikçi ve profesyonel bir firmayız. Alanlarında uzman ekibimizle, kullanılacak mekana en uygun dikey bahçe sistemlerimizi entegre ediyor, aynı zamanda, iç ve dış mekanlarınızda estetik ve görsel bir etki yaratıyoruz.

Dikey Bahçe Sistemleri Nasıl Uygulanır?

Dikey bahçe sistemleri; peyzaj mimarlığı alanında uzman olan (1) makine mühendisi (1) bitki koruma yüksek mühendisi (5) peyzaj mimarı, (1)peyzaj teknikeri, (2) tarımsal yapılar ve sulama ziraat mühendisi ve (1) inşaat teknikeri kadromuz ile uygulanıyor.

 1. Dikey bahçe sistemlerinin uygulanacağı alan öncelikli olarak belirleniyor. Büyük ya da küçük mekanlarda, iç veya dış mekanlarda tercih edilebiliyor. Uzman ekibimiz, duvarın konumuna göre güneş ışığının geliş açısını, ısı değişikliklerini ve rüzgar gibi hava koşullarını göz önüne alıyor. Mekanın konseptine ve zevkinize göre, ruj çiçeği, Osmanlı çimi, Amerikan sarmaşığı, şerbetçiotu, beyaz çiçekli yasemin, tırmanıcı güller gibi yaşayan duvarlara en çok yakışan sayısız bitki türlerimizden tercih edebilirsiniz.
 2. Dikey bahçe sistemlerinin uygulanacağı alan belirlendikten sonra, duvara 10 cm mesafe ile metal bir çerçeve monte ediliyor.
 3. Metal çerçeve monte edildikten sonra, duvarın ısınmasını engelleyecek olan bir sistem hazırlanıyor. Duvar ile dikey bahçe arasındaki izolasyonu sağlayacak bir PVC plaka kullanılıyor.
 4. Bitkilerin tutunabileceği, küflenmeye karşı dayanıklı bir maddeden yapılan keçe katmanyerleştiriliyor. Öncü Peyzaj olarak, kullandığımız keçe katmanları, geri dönüşümlü olarak, % 100 polyester malzemeden üretiliyor.
 5. Dış mekanlarda uyguladığımız dikey bahçe sistemleri ve uygulamalarında, otomatik sulama sistemleriyle yaşayan bahçelerimizi oluşturuyoruz. Keçe katmanların üst bölmesinde, su borusu bölmesi oluşturuyoruz. Kullandığımız zamanlayıcılar sayesinde belirli aralıklarla bitkilerin ihtiyacı olan suyu almasını sağlıyoruz.

Dikey Bahçe Sistemleri / Yaşayan Bahçeler Hangi Alanlarda Uygulanabilir?

Yaşayan bahçeler, çevre dostu olmalarının yanı sıra, insan sağlığını da hem fizyolojik hem de psikolojik olarak olumlu yönde etkiliyor. Enerji tasarrufu sağlaması, gürültüyü azaltması ve estetik görüntüsü ile de dikey bahçe sistemleri ve uygulamaları birçok alanda tercih ediliyor.

 • Otellerin lobileri, restoranları
 • Konut projelerinde sosyal tesis alanları, istinat duvarları
 • İş merkezlerinde bekleme salonları ve resepsiyonlar
 • Alışveriş merkezlerinin girişi, ortak alanları
 • Trafik gibi halka açık alanlarda, iç veya dış mekan fark etmeksizin dikey bahçe sistemleri uygulanabilir.

Yaşayan Bahçeler Neden Tercih Ediliyor?

Dikey Bahçe - Uygulama

Yaşayan bahçeler; çevresel, toplumsal, ekonomik ve enerji alanlarında sağladıkları yararlar açısından, artık Türkiye’de de sıklıkla tercih ediliyor.

 • Yaşayan bahçeler yani dikey bahçe sistemleri sayesinde, havadaki toksik maddeler, bitkilerin yaprakları sayesinde emiliyor. Aynı zamanda bitkilerin ürettiği oksijenle de hava kalitesi artıyor.
 • Dikey bahçe sistemleri, yine bitkilerin yaprakları sayesinde ortamdaki gürültü, yansıma ve kırılma ile emilerek azaltılıyor. Bu sebeple binaların dış cephesinde de sıklıkla tercih ediliyor.
 • Karbon nötr bir ortam sağlamak adına, dikey bahçelerimiz çok büyük rol oynuyor.
 • İnsanların ve hayvanların, hem psikolojik hem de fizyolojik sağlığını olumlu yönde etkilediği de kanıtlanmış bir gerçek.
 • Konut projelerinde kullanılan dikey bahçe sistemleri, estetik görünümü ile tercih ediliyor.
 • Binalarda ve yapılarda enerji tasarrufu sağlıyor. Yazın UV ışınlarını emerek binaları soğutuyorlar. Kışın da yalıtım tabakası olarak görev gördüklerinden, içeriye giren soğuk havayı engelliyor.

Öncü Peyzaj Dikey Bahçe Sistemleri Hizmeti

Öncü Peyzaj firması olarak, 2007 yılından bu yana, alanlarında uzman  peyzaj mimarlığı alanında uzman olan (1) makine mühendisi (1) bitki koruma yüksek mühendisi (5) peyzaj mimarı, (1)peyzaj teknikeri, (2) tarımsal yapılar  ve sulama ziraat mühendisi ve (1) inşaat teknikeri kadromuz  ile profesyonel peyzaj hizmetleri vermekteyiz.

Yalnızca İzmir’de değil, Manisa, Aydın, Muğla gibi illerde ve hatta Türkiye’nin her yerinde peyzaj ve dikey bahçe sistemleri hizmeti veriyoruz. Farklı bitki çeşitlerimiz, doğa dostu yaşayan bahçe sistemlerimiz ve yenilikçi tasarımlarımızla, yaşadığınız mekanları güzelleştiriyor ve özelleştiriyoruz.

Sizler de, günümüzde giderek betonlaşmaya başlayan yapılarımızı yeşile döndürmek, ortamlarınıza görsel bir zenginlik katmak için, firmamızdan dikey bahçe sistemleri hizmeti alabilirsiniz. Hayalinizdeki yaşayan bahçeyi birlikte tasarlamak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Dikey Bahçe Kataloğumuza Göz Atın

19 Mart 2019