Bizi Takip Edin!
Facebook Twitter Instagram Pinterest

İzmir – Ekme Çim ve Hydroseeding

Ekme çim ve hydroseeding , dış mekanların yeşillendirilmesi ve çimlendirilmesi amacıyla kullandığımız, çim ekme yöntemlerimizdir. Ekme çim, rulo ya da hazır çimlerden farklı olarak, elle ya da çeşitli uygulamalarla yapılan, geleneksel bir yöntemdir. Hydroseeding ise, ziraat, tarım ve peyzaj alanındaki teknolojik gelişmeler ve yeniliklerle gelen, çok etkili bir çim ekme yöntemidir. Hydroseeding yönteminde, tohum, gübre, malç ve yapıştırıcı gibi malzemeler su ile birlikte karıştırılır. Bir makine tankında karıştırılan malzemeler, hortumla toprağa püskürtülür. Bu malzemelerin püskürtüldüğü alanda, hızlı ve kaliteli bir çimlenme oluşur. Hydroseeding uygulaması, aynı zamanda püskürtme yöntemi ya da spreyleme yöntemi olarak da bilinir.

Öncü Peyzaj firması olarak, çevre bilincini üst düzeyde tutan, peyzaj ve ziraat alanında eğitimli, deneyimli, donanımlı ve uzman bir ekiple birlikte çalışıyoruz. (1) makine mühendisi (1) bitki koruma yüksek mühendisi (5) peyzaj mimarı, (1)peyzaj teknikeri, (2) tarımsal yapılar ve sulama ziraat mühendisi ve (1) inşaat teknikeri ile , siz değerli müşterilerimize, en kaliteli hizmeti sunmayı amaçlıyoruz.

İzmir’de ve Türkiye’nin her yerinde, peyzaj, ekme çim ve hydroseeding alanlarında profesyonel hizmet veriyoruz.

Ekme Çim ve Hydroseeding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ekme çim uygulaması, geleneksel yöntem ile yapılacaksa (hydroseeding yöntemi dışında, örneğin elle yapılacaksa), öncelikle toprak havalandırılır. Düz bir zemin haline getirilir. Daha sonra tohumlar ekilerek silindirleme ve sıkıştırma işlemi yapılır. Düzenli aralıklarla sulanır. Ortalama 10 gün ila 20 gün arasında çimlenme oluşur.

Hydroseeding uygulaması da, mühendislik ve teknik hazırlıkların yapıldığı bir ekme çim yöntemi. Püskürtme yönteminde mühendislerimiz ve teknikerlerimiz;

 1. Öncelikle, çimlendirme yapılacak toprağın kimyasını inceliyorlar.
 2. Daha sonra, tohum seçimi ve doğru sarf malzemelerin kullanımı, kullanılacak oranlar hakkında bir çalışma yapıyorlar.
 3. Uygulama yapılacak olan toprağın yüzey akışını gözden geçiriyorlar. Gerekirse, yüzeyi ekime uygun bir şekilde hazırlıyorlar.
 4. Yüzey, toprak ve kanal kontrollerinden sonra, tohum, gübre, malç ve yapıştırıcı gibi malzemeleri, hydroseeder adı verilen çim tohumu ekim makinesi tankında su ile birlikte karıştırıyorlar.
 5. Püskürtme atış şekillerini ve hızını belirliyorlar. Hortum ile birlikte çimlendirme yapılacak alana, ince bir tabaka halinde ve homojen şekilde püskürtüyorlar.

Hydroseeding Ekme Çim Yöntemi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hydroseeding çim ekme uygulaması, geleneksel yöntemlerle, çimlendirmenin mümkün olmadığı alanlarda da tercih ediliyor.

 • Golf Sahaları : Yemyeşil görüntüsüyle doğa sevgimizi canlandıran golf sahalarını hydroseeding yöntemi ile yeşillendiriyoruz. Böylece eğimli olan arazideki çimlenmeyi, homojen ve kaliteli bir şekilde sağlıyoruz.
 • Konut Projeleri Alanları : Bir konut projesini en cazip kılan hiç şüphesiz ki yeşil alanları. Özellikle geniş alana sahip veya eğimli alanları, püskürtme yöntemi ile çimlendiriyoruz.
 • Futbol Sahaları : Futbol sahalarında da, hydroseeding yöntemini kullanarak, dümdüz bir alan ve homojen bir çimlenme sağlıyoruz.
 • Otoyol Kenarları ve Kavşaklar : Trafikte geçirdiğimiz vakitleri, yemyeşil bir alana bakarak geçirmek, erozyonu kontrol altına almak ve çevreyi korumak için de bu yöntemi kullanıyoruz.
 • Parklar, Bahçeler ve Oyun Alanları : Püskürtme yöntemi ile ekme çim uygulamasıyla, bu alanlarda daha hızlı ve kaliteli bir sonuç alıyoruz. Doğayla iç içe olmamız gereken bu alanlarda, kaliteli bir yeşil alan sunuyoruz.
 • İyileştirme Alanları : Orman yangınlarından zarar gören orman alanlarında, olumsuz hava koşullarından zarar gören topraklarda, iyileştirme amaçlı olarak, doğayı kendine döndürmeyi amaçlayan hydroseeding yöntemini kullanıyoruz.

Ekme Çim ve Hyroseeding Uygulaması Neden Tercih Ediliyor?

Ekme çim ve hydroseeding, yabancı maddeler olmaksızın, doğanın kendi içinde bir döngü oluşturmasını sağlayan, çevreci ve doğa dostu bir yöntem. Dış mekanlarda, eğimli arazilerde ve her yerde tercih ediliyor.

 • Ekme çim ve hydroseeding yapılan arazilerde, rüzgar, su ve toprak erozyonu büyük ölçüde engelleniyor.
 • Hydroseeding, hızlı ve pratik bir yöntem.
 • Püskürtme yönteminin uygulandığı alanlardan alınan sonuca göre, maliyeti de oldukça uygun.
 • Farklı iklim koşullarına uyum sağlayabiliyor. Yılın her mevsiminde uygulanabiliyor.
 • Nemlendiriciliği içinde bulunan bir karşımla yapılıyor, haliyle sulama masraflarını da en aza indiriyor. Tohum için gereken tüm malzemeler de karışımın içinde olduğundan dolayı, hydroseeding yapılan alanlarda bakım maliyetleri de azalmış olur.

Öncü Peyzaj firması olarak, konut projeleri, otoyol projeleri ve bahçelendirme projelerinizde, profesyonel ekip ve kaliteli ekipmanlarımızla verdiğimiz, ekme çim ve hydroseeding hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Ekme çim ve yöntemlerinin uygulanacağı alanlarınızı, gelin birlikte tasarlayalım. Hydroseeding ve diğer peyzaj hizmetlerimiz için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

19 Mart 2019