Bizi Takip Edin!
Facebook Twitter Instagram Pinterest

İzmir – Otomatik Sulama Sistemleri

Otomatik Sulama SistemiOtomatik sulama sistemleri ; yeşil alanlarda ve bahçelerde, çim ve bitkilerin ihtiyacı olan suyun, istenilen miktarlarda ve zamanlarda, otomatik olarak verilmesini sağlayan sistemlerdir.

Küresel ısınma ile ortaya çıkan su kaynaklarının yetersizliğinin çözümünde büyük rol oynayan otomatik sulama sistemleri ile bitkilerin ve çimlerin ihtiyaç duyduğu su verilir. Sulama sistemleri sayesinde, minimum sulama ile optimum seviyede sulama yapılır. Bu açıdan da, otomatik sulama sistemlerinin hem su kaynakları hem de bitkiler için sürdürülebilirliği yüksektir. Peyzaj ve tarımsal alanlarda yaygın bir şekilde kullanılır.

Öncü Peyzaj firması olarak, yeşil alanlarımızı korumak, su tüketimini en aza indirmek ve sulama maliyetlerini azaltmak için, profesyonel otomatik sulama sistemleri hizmeti veriyoruz.

Alanlarında eğitimli, deneyimli uzman ekibimizle, sulama ihtiyacı duyulan alanlarda, otomatik sulama sistemleri için en uygun ve en doğru projelendirmeyi yapıyor ve profesyonel bir hizmet veriyoruz.

Otomatik Sulama Sistemleri Nasıl Uygulanır?

Otomatik sulama sistemlerinin uygulanması, uzman bir ekiple ve profesyonel bir proje ile yapılır.

 1. Otomatik sulama sistemlerinde kullanılan materyal ve ekipman çeşitliliği oldukça fazladır. Uzman ekibimiz, yüksek mühendislik teknikleri ile uygun ekipman ve kaliteli malzeme seçimini yapar. Her alana uygun çeşitli hesaplamalar yaparlar.
 2. Sulamada kullanılacak olan suyun debi ve basınç gibi özelliklerini incelerler. Denge tankı ve hidrofor gibi çeşitli yöntemlerle elverişi hale getirirler.
 3. Sulama yapılacak olan alanın ölçüleri, ekilmiş olan ya da ekilecek olan bitki çeşitleri ve su kaynağı tespit edildikten sonra, uygulama maliyeti çıkarılır.
 4. Kullanılacak olan kontrol ünitesi, selenoid vana, sprey ya da rotor sprinkler, borular gibi malzemeler hazırlanır.
 5. Toprak yüzey yaklaşık olarak 25 cm derinliğinde ve 15 cm eninde kazılır. Kazılan kanala borular yerleştirilir. Malzemeler sırasıyla monte edilir.
 6. Elektrikli alanlarda elektrikli vanalar ve kontrol panelleri, elektrik olmadığı alanlarda ise pilli ekipmanlar tercih edilir. Vana, suyun açılmasını ve kapanmasını, akış debisini kontrol eder. Ana borulardan su geçişi başlar. Belirlenen noktalara yerleştirilen spreylerden, homojen bir şekilde sulama işlemi gerçekleşir. Zamanlayıcılar yardımıyla, sulama bölgeleri belirlenir. İsteğe göre yağmurlu günlerde gereksiz sulamayı kesen sensörler kullanılabilir.

Otomatik Sulama Sistemi Çeşitleri

Sulama yapılacak alandaki bitkilerin çeşitliliğine göre kullanılan 2 çeşit sulama sistemi bulunmaktadır.

 • Damlama Sulama Yöntemi : Çalı ve ağaç gibi bitkilerin bulunduğu alanlarda kullanılır. Bu yöntemle, bitkilerin ihtiyacı olan su miktarı ve sulama periyotları ile sulama yapılır.
 • Yağmurlama Sulama Yöntemi : Çim alanların sulanmasında, sprey başlıklarla yapılan otomatik sulama sistemidir. Basınç yardımıyla, çimlerin ihtiyaç duyduğu su, ince damlacıklar halinde, yağmur taneleri gibi alana püskürtülür. Sprey başlıklar, sulama başladığında toprağın yüzeyine çıkar, sulama bittiğinde ise tekrar toprağa gömülürler. Böylece, kullanıcıyı rahatsız etmeyen, estetik ve pratik bir görünüm sağlarlar.

Otomatik Sulama Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

 • Otomatik sulama sistemleri, her şeyden evvel, su kaynaklarının yetersiz olduğu yeryüzümüze büyük katkı sağlamaktadır. Bu yöntemle, bitkilerin yalnızca ihtiyacı olan su tüketilir. % 30 ila % 25 oranlarında su tasarrufu sağlamaktadır. Dolayısıyla ekonomiktir.
 • Profesyonel bir projelendirme ile, bitkilerin homojen bir şekilde sulanmasını sağlar. Sulama düzensizliğinin, eksik ya da aşırı sulamanın önüne geçilir. Bu da bitkilerin gelişimini olumlu yönde direkt olarak etkilemektedir.
 • Sulama uygulaması için gereken zaman ve iş gücünden de çok büyük ölçüde tasarruf edilmektedir.
 • Uygulama kolaylığı ile hem yeni yeşil alanların oluşturulmasını teşvik eder, hem de var olan yeşil alanların korunmasını sağlayarak, çevreci yaklaşıma katkı sağlamış olur. Bu vesileyle erozyonu da önler.
 • Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çeşitli ekipman ve aparatlar kullanılır, gizlenmiş bir düzenek oluşturulur. Böylece sulama alanlarında görsellik de korunmuş olur.
 • Otomatik sulama sistemleri, akıllı ev sistemleriyle bütünleşebilir.
 • Elektrik bulunmayan yeşil alanlarda da sulama imkanı sağlar.

Otomatik Sulama Sistemlerinin Kullanıldığı Alanlar

Hem insan hem de hayvanlarımızın sağlığını olumlu yönde etkileyen yeşil alanlar, giderek yaygınlaşıyor. Kentleşmenin de giderek hızlanması, yeşil alan ihtiyacımızın artmasına sebep oluyor.

Yaşadığımız evlerin bahçelerinde, konut projelerinin sosyal tesislerinde, belediyelerin park ve bahçe alanlarında, spor tesislerinde ve tarımsal alanlarda, otomatik sulama sistemleri kullanılmakta ve rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Öncü Peyzaj firması olarak, çevreci bir yaklaşımı benimsiyor, doğayı seviyor ve sahipleniyoruz. Bu uğurda çalışan, uzman, deneyimli ve profesyonel bir ekiple siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.. Yeşil alanlarınızı korumak adına, otomatik sulama sistemleri dışında, ekme çim ve hydroseeding, dikey bahçe, gölet ve süs bahçeleri, periyodik bahçe bakımı, yosun tablolar ve stabilize bitkiler gibi peyzaj uygulama ve projelendirme hizmetleri de vermekteyiz.

Yeşil alanlarınızda, bahçelerinize, tarımsal alanlarınızda uygulamak üzere otomatik sulama sistemleri fiyatları, otomatik sulama sistemi çeşitleri gibi konular hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Otomatik Sulama Sistemi

19 Mart 2019