Bizi Takip Edin!
Facebook Twitter Instagram Pinterest

İzmir – Yosun Tablolar ve Stabilize Bitkiler

Yosun Tablolar, yosun tasarım, yosun duvar Yosun tablolar ve stabilize bitkiler , yosun ve bazı bitki türlerinin, mumyalama (şoklama) yöntemi ile dekoratif hale getirilmesiyle oluşan peyzaj ve tasarım ürünleridir. Suya, güneşe ve toprağa ihtiyaç duymayan, uzun süre yaşayabilen, canlı ve doğal iç peyzaj ürünleridir.

Yosun tablolar, yosun (moss) bitkisinin mumyalama işlemi sonrası, metal ve ahşap çerçevelerde dekoratif bir şekilde sunulmasıyla yapılır. Yosun tablolar ve yosun duvar uygulamalarında, liken yosunu ve kara yosun gibi yosun türleri tercih edilir. Aynı şekilde çeşitli ağaç bitkiler de mumyalama yani şoklama işlemiyle stabilize bitkiler haline getirilerek iç mekan peyzaj düzenlemelerinde kullanılır. Coculus ağacı, juniperus ağacı, salal ağacı, bonsai, crown ağacı gibi ağaç bitkiler, stabilize bitkiler olarak peyzajda kullanılmaktadır.

Yosun ve bitkiler mumyalama işlemi sonrası yosun duvar uygulaması, yosun tablo ve dikey bitkilendirme alanlarında kullanılmaktadır. Japonya’da yüzyıllardır süregelen, geleneksel bahçelerin yosun tablolar ve stabilize bitkilerle süslendiği bu peyzaj kültürü, artık Türkiye’de de yeni yeni kullanılmaya başlanıyor.

Öncü Peyzaj firması olarak, iç mekan peyzaj düzenlemelerinizi yaparak, doğal ve canlı, ama bakım gerektirmeyen bu olağanüstü bitkilerle yaşam alanlarınıza estetik bir görüntü ve huzur sağlıyoruz.

Yosun Tablolar ve Stabilize Bitkiler Nasıl Yapılır?

Yosun bitkiler ve stabilize bitkiler, doğal ve canlı bitkiler kullanılarak yapılır. Stabilize işlemleri ise mumyalama denilen aynı zamanda şoklama olarak da bilinen yöntem kullanılarak yapılır.

 • Bitki ağaç ve yosunlar, en iyi görünüşe sahip olduklarında doğal ortamlarında elle toplanırlar.
 • Daha sonra bu bitkiler mumyalama işlemine alınır. Bu aşamada ortamın nem oranına, ısısına ve ışığına dikkat edilir.
 • Çeşitli tuzlar ve renk pigmentleri ve gliserin gibi maddelerle hazırlanan özel solüsyon, bitkilerin köklerine veya kesilen dalların ucuna verilir. Bu solüsyon bitkinin her yerine eşit miktarda verilir.
 • Mumyalama işlemi tamamlandıktan sonra bitkiler, yosun tablolar ve stabilize bitkiler uygulamalarına hazır gelir.

Yosun Tablolar, Stabilize Bitkiler ve Özellikleri

 • Peyzaj düzenlemelerinde kullanılan bitkiler canlı ve doğal bitkilerdir.
 • Yapıları yumuşacıktır. Yumuşak ve esnek yapısından dolayı, her türlü şekle dönüştürülebilirler.
 • 16 farklı renkleri mevcuttur.
 • Hiçbir koşulda suya, güneşe ve bakıma ihtiyaç duymadan, gerekli şartlar sağlandığında 7 ile 10 yıl kadar yaşaybilirler.
 • Zehirli ve tehlikeli kimyasal içermezler, antialerjiktir.
 • Özel içeriklerinden dolayı alev almazlar, yangına karşı dayanıklıdır.
 • Hava temizleme özellikleri ve antistatik yapıları sayesinde, ortamdaki toksik maddeleri uzaklaştırırlar.
 • Ses emici özellikleri sayesinde, ses izolasyonu sağlar, kapalı ortamlardaki gürültüyü ve yankılanmayı azaltırlar.
 • Doğal bitkiler olduğundan, bulundukları ortama doğal ve taze orman kokusu bırakırlar.
 • Yılda ortalama 3 mm ve 5 mm arasında uzar.

Yosun Tablolar ve Stabilize Bitkiler Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Mumyalama yöntemi ile stabilize hale getirilen yosun tablolar ve yosun duvar uygulamaları, iç mekan peyzaj düzenlemelerinde kullanılır.

Sıcaklığın 0 derecenin altına düşmediği, 40 derecenin üzerine de çıkmadığı iç mekanlar için uygundur. Oteller, alışveriş merkezleri, iş merkezleri, konut projeleri, restoranlar, mağazalar, davet ve organizasyonlar ve mimari projelerde, çeşitli tasarımlarla yosun uygulamaları ve stabilize bitkiler kullanılabilir.

Peyzaj uygulamalarına ek olarak, teraryum yapımında ve çeşitli sanatsal projelere de stabilize bitkiler kullanılmaktadır.

Stabilize Bitkiler İçin Bakım ve Kullanım Önerileri

 • Stabilize bitkilerin doğrudan gün ışığına maruz bırakmamanız, bitkisinin kalitesi ve ömrü açısından önemlidir.
 • Dış mekanlarda kullanımı tavsiye edilmez, ancak iç mekanlar için muazzam bir peyzaj tasarımıdır.
 • Toz çekici özellikleri yoktur. Direkt yollardan toz parçalarına maruz kalırsa, saç kurutma makinesi kullanarak stabilize bitkilerinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca temizlemek isterseniz de buhar ve su ile temizleyebilirisiniz.
 • Yosun tablolarınızın, yosun duvarlarınızın ve stabilize bitkilerinizin bulunduğu ortamın nemine dikkat etmeniz de, bitkilerinizin uzun ömürlü olmaları için önemlidir. Ortamdaki nemin % 60’ın altına düşmemesine özen gösterebilirsiniz. Ortamdaki nem düşerse, ayda 1 yapraklara su püskürtebilirsiniz.

Öncü Peyzaj Stabilize Bitki Uygulamaları

Profesyonel ekibimizle, giderek gelişen teknolojiye uyum sağlıyor ve bu sektördeki trendleri de yakından takip ediyoruz. (1) makine mühendisi (1) bitki koruma yüksek mühendisi (5) peyzaj mimarı, (1)peyzaj teknikeri, (2) tarımsal yapılar ve sulama ziraat mühendisi ve (1) inşaat teknikeri kadromuz ile iç mekan peyzaj düzenlemelerinizi titizlikle ve profesyonel şekilde yapıyor, yaşam alanlarınızı huzurlu ve konforlu ortamlara dönüştürüyorlar.

İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Çanakkale, Eskişehir ve Antalya illeri başta olmak üzere, Türkiye’nin her yerinde profesyonel peyzaj hizmetleri veriyoruz. İç mekan peyzaj düzenlemelerimizde kullandığımız dikey bahçe uygulamaları,  yosun tablolar ve stabilize bitkiler hakkında daha detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

19 Mart 2019